Szeretjük a könyveket, de ahogy nem mindegy mit, úgy az sem, mennyit olvasunk. Vajon megérné e-book olvasóra váltani? És vajon vannak káros hatásai is a digitális olvasásnak?
Egy korábbi cikkben főként a környezettudatosság és az ökológiai lábnyom kérdését jártuk körbe, most lássuk, milyen hatással van ránk, ha nyomtatott vagy épp digitális módon olvasunk!
Mégsem mindegy?
Az e-könyvek megjelenésekor hatalmas robbanást produkáltak eladásban a piacon, de mostanra visszaesett az érdeklődés, és 2013-as adatok szerint az USA-ban a könyveladások 75%-át a nyomtatott könyvek teszik ki. A korábban említett kérdésre, miszerint a tanulást, az élményt és az információ feldolgozást érinti-e az, hogy mit tartunk a kezünkben a rövid válasz az, hogy igen. A papír alapú könyveknél mind a szövegértésünk, mind az emlékezetünk jobban működik, mintha monitorról, eszközről olvasnánk. Ennek egészen egyszerűen az az oka, hogy más agyi terület aktivizálódik a nyomtatott szövegnél, és más a digitális olvasásnál. Egy szórakoztató irodalomhoz tartozó kötetnél, a könnyedebb témáknál, ahol a beleélés és a történetbe merülés a lényeg, kevésbé feltűnő – de jelen levő – ez a folyamat, viszont itt hasznosak tudnak lenni a sokoldalú és kényelmes e-olvasók, hiszen igazán tanulásról, rendszerezésről és az információk agyunkba véséséről itt kevésbé van szó.
Azonban a monitoron vagy az eszközökön mindenféle zavaró tényezők is felléphetnek, de az információ befogadását és elraktározását is érinti a folyamat, ami az előhívást és a megértést is magában foglalja. Ezért emelik fel sokan a hangjukat a csak online elérhető jegyzetek, tankönyvek és tételek ellen, arról nem is beszélve, hogy a lapozás, a szöveg összevetése, egymás mellé helyezése – habár megoldható – de macerás és lassú egy pdf fájlt, dokumentumot vagy elektronikus eszköz monitorát véve forrásnak. A jegyzetelés, a bejelölés, a kiemelés – vagyis a rendezés és feldolgozás folyamata – ismételten megoldható digitálisan is, de megtöri, és más rendszerbe helyezi az egész tanulási és megértési folyamatot, ezért marad le a nyomtatott könyvek és papírok mögött.
Érdekes felfedezés a haptikus (tapintáshoz kötődő) disszonanciának nevezett folyamat is, vagyis, hogy egy könyvnek súlya, terjedelme, formája, tapintása van, és ez könyvenként eltérő és megkülönböztethető hatással van ránk. Ám mindez elveszik, amikor az e-olvasóban minden könyv ugyanolyan érzetű, legyen szó egy keményborítós Háború és Béke kiadásról, vagy egy alig 100 oldalas verses kötetről.
Röviden összefoglalva számos előnnyel bír mindkét fél, a hátrányaik pedig sok helyen összeérnek. A választ, hogy melyik való inkább nekünk, abban találjuk meg, hogy mire is szeretnénk a könyveket használni és milyen mértékben.
Az e-könyv:
- Kis méretű, könnyű, így kézben tartani sem fárasztó.
- Praktikus és kényelmes, jobban szállítható.
- Sötétben is olvasható, gyorsan visszakereshető és elmenthető belőle, ami kell.
- Gyakorlatilag egy egész könyvtárat magunkkal vihetünk, és online új könyvek nyílhatnak meg előttünk, szinte azonnal.
- A digitális könyvkiadás a kisebb szerzőket, új tehetségeket is támogat a nyomtatott kiadás költségeinek töredékéért.
- Ha sokat olvasunk, és nem cseréljük le 1-2 évente, akkor természetbarátabb megoldás lehet.
A papírkönyv:
- A borító, az illat, a forma és a lapozás élményét adja.
- Nagyon jó ajándék, és a szoba – remélhetőleg nem csak látszat – dísze is lehet.
- Megtartja a benne leírtak értékét, és évtizedekig használható marad.
- Tanulásban, információ feldolgozásban hatékonyabb forma, beleélés, fantázia tekintetében pedig a többi érzékszerv együttes hatása miatt maradandóbb.
- Nyugodtabban alszunk, ha egy nyomtatott könyv az esti társunk; persze a felkavaró, feszültségkeltő történetekre ez nem vonatkozik.
- Ha értékeljük a dedikálásokat, akkor ezt az érvet nem is kell tovább magyarázni.
Tudatos olvasó, tudatos vásárló
Jó tanácsként érdemes átgondolni azt is, hogy a megvett eszközt hány évig tervezzük használni. A kicsit kopottabb, nem „vadiúj” készülék tökéletesen képes ellátni a funkcióját az új széria megjelenése után is. Amennyiben végképp tönkrement, az újrahasznosítás és az ártalmatlanítás lesz a kulcskérdés a környezettudatosság terén. Fontos, hogy a fenntartható forrásból származó nyersanyag, valamint az újrahasznosított papír felhasználásának mértéke is növekedjen, és olyan cégeket támogassunk, akik ezt komolyan veszik. Hasznosak az antikváriumok és egyéb csere-bere oldalak, nemcsak a kötetek árát tekintve, de olyan szempontból is, hogy azt a könyvet már legyártották.
Végezetül érdemes elgondolkodni azon, hogy a tudatosság egyre inkább jelen van az életünk minden területén. Jó, ha ismerjük magunkat, a szokásainkat és azt, miben és miként szeretnénk, hogy az eszközeink minket szolgáljanak. A pillanatnyi öröm és kényelem helyett figyelembe vesszük a nagyobb rendű és a bolygónk egészét érintő változásokat, hatásokat is. Ezzel az öncélú gondolkodástól a gondoskodás felé, az önzőség helyett a törődés irányába mozdulunk. Legyenek a könyvek – ezek a hatalmas értékkel és kimeríthetetlen örömforrással rendelkező tárgyak, társaink mindebben.
A képek forrása: s-media-cache-ak0.pinimg.com, ewaste.org.nz, c1.staticflickr.com