Neil Gaiman sokoldalúságához nem fér kétség. Hogy miért pont ezekhez a történetekhez nyúlt most? Mert vannak könyvek, amik gyermekkorunktól kezdve kísérnek minket.
Mitológia, képregény, könyv
Pontosabb címet nem is adhatott volna Neil Gaiman a könyvének. Benne van minden és mindenki a skandináv mitológia ránk maradt történeteiből. Varázstárgyak, legendák, csodák és persze megannyi isten, óriás és elképzelhetetlen lény gyűlt össze 200 oldalon. Amellett, hogy zseniálisan keveri a különféle történeteket, idősíkokat, lényeket, szereplőket, nem fél abból meríteni, ami épp eszébe jut. És nagyon sok minden zsong az író fejében, ezt a könyvei sokszínűsége is bebizonyította már.
Képregények, forgatókönyvek, versek, novelláskötetek, regények, mesék szegélyezik Gaiman útját. Aki csodálkozott, hogy miért pont a skandináv mitológia feldolgozása a legújabb fejezet, megkapja a magyarázatot a miértre az első lapokon. Vannak könyvek, amik maradandó nyomot hagynak bennünk, és történetek, amelyek elkísérnek. Sőt, a kísérésen túl egy olyan szerteágazó fantázia löketet is adnak, ami – lehet, hogy évek múlva – de visszatér és formát ölt. A Marvel filmeknek köszönhetően rengeteg rajongója lett Thor és Loki történeteinek, kalandjainak. Még Asgardba is bepillanthatunk, az istenek lakhelyére, ahol megannyi cselszövés, veszély és hatalmas erejű lény rejtőzik.
Gaiman hidat ver a mi világunk és az északi istenek világa között. A filmek bepillantásai, elkapott részletei helyett valami sokkal többet kapunk. A legendák és eredettörténetek mellett megjelennek a hétköznapok is. Amik persze isteni mércével mérve egyáltalán nem unalmasak. Hiszen ellopják Thor hatalmas erejű kalapácsát. A szépséges Freját veszély fenyegeti. Odin útra kel és eltűnik. Loki ugyanazzal a lendülettel dönti romba majdnem az egész világot, amellyel meg is menti végül. A már ismert nevek mellé pedig sok újat kapunk: töredékekből ránk maradt istenek nevei és cselekedetei, elfeledett helyek, lények, varázslatos eszközök sorakoznak a könyv lapjain. Gaiman mesél, mesél és az Északi mitológia lassan eljut a világ teremtésétől, a küzdelmeken át a Ragnarökig.
Emberi istenek
Az istenekről kiderül, hogy valójában emberek ők is. Nekik ugyan örök élet, hihetetlen tettek és történetek jutottak osztályrészül, de legbelül alig mások. Szeretnek és gyűlölnek, elragadják őket is az indulataik. Keresik az élet értelmét, makacsok, fondorlatosak, és időnként aljasok is. Lenézik azokat, akik nem tetszenek nekik, sokszor erőszakkal akarnak megoldani mindent. Kárörvendőek, segítőkészek, hősiesek, ostobák és esendőek is. Kivetülései, és felnagyításai ők mindannak, ami az emberi lélek mélyén is rejtőzik. Keretbe foglalják a világot, magyarázatokat adnak, építenek és rombolnak.
És valljuk be, izgalmasabb az a történet, hogy Thor pörölye vágott ketté egy hegyet, mint amit a lánchegységek gyűrődéseiről és a völgyek kialakulásáról hallottunk földrajz órán. Így válik az érthetetlen megmagyarázhatóvá, a világ egy veszélyekkel teli csodává. Az istenek lehet ma is köztünk járnak, Neil Gaiman pedig a krónikásuk, de nem csak az Északi mitológiában. Rajtunk múlik elhisszük-e a történeteiket és azt, hogy a felhőkön túl, az árnyékos sarkokban, a föld alatt hihetetlen dolgok mozgolódnak. Ha oda merünk pillantani, minket is rabul ejtenek.
A képek forrása: s02.static.libri.hu, nationalvanguard.org, assets.vg247.com