Barion Pixel

A legfontosabb kérdés, hogy szerethetőnek és értékesnek gondolod-e magad? Életed hátizsákjában mintákat, „programokat”, szűrőket viszel magaddal, és nem mindegy, hogy ezek mit üzennek Neked, Önmagadról, a világról és a többi emberről.

De mindezen belül mi nevezhető normálisnak, és hol esünk túlzásba?

Te is keresed azt az életet, amit már nem a múlt terhei és a jelen akadályai határoznak meg?

Megoldásokat, működő recepteket keresünk és az egész életünket ezekből igyekszünk felépíteni. Időnként azonban kiderül, hogy ami addig hasznosnak bizonyult, mostanra már hátráltat. Ami korábban segített, most ellened dolgozik. Szeretnéd, ha mindez megváltozna?

Vannak olyan kérdések, amik új színben mutatnak meg dolgokat, de egy külső szemlélő nézőpontja is sokat segíthet. Milyen gondolatok kísérik a mindennapjaidat? Hogyan látod a világot és miként viszonyul a környezeted Hozzád?

Milyen témákban segíthetek neked?

A hozzám fordulók olyan problémákkal és kérdésekkel keresnek meg, amelyek az életvezetés, az önismeret vagy a párkapcsolat témaköreibe esnek. Emellett az online tevékenységek (közösségi oldalak, internet, okostelefon, videojátékok) és a mindennapok összefüggéseire is egyre nagyobb fókuszt helyezek, hiszen a digitális világ a hétköznapok szinte minden részébe beszűrődik.

Úgy érzed, lenne miről beszélgetnünk?
Ha kérdésed van,vedd fel velem a kapcsolatot az alábbi elérhetőségeim bármelyikén.

email: kapcsolat@villanyigergo.hu
mobil: +36 70 559-4574

Villányi Gergő vagyok, pszichológiai tanácsadó.

Miért lettem pszichológiai tanácsadó?

Mindig szívesen és kíváncsian hallgattam másokat. Egy idő után észrevettem, hogy egyre többen fordulnak hozzám, akár olyan problémáikkal is, amikről addig még senki mással nem tudtak, vagy nem mertek beszélni. Felelősséget éreztem az ilyen beszélgetések során elhangzott kérdéseim és meglátásaim hatásával kapcsolatban, ezért hamar elkezdtem beleásni magam a pszichológia különböző területeibe. Már a kezdetektől úgy gondoltam, hogy a kölcsönös bizalom kialakulása mellett nagyon fontos, hogy minden beszélgetésben tanulhatunk is egymástól a tapasztalataink, gondolataink és érzéseink révén.

Tovább

Cikkek-Írások

Kíváncsi vagy a Párkapcsolatokkal vagy a Digitális világ okozta problémákkal kapcsolatos írásaimra és arra hogyan látom ezeket a témákat? Érdekelnek Életvezetési megoldások vagy a Kultúra megszállottja vagy? Akkor a Cikkek-Írások bejegyzéseim biztosan érdekesek lesznek számodra!

  • Barátaiddal egy jó buliban töltődsz fel vagy inkább elvonulsz és olvasol egy jó könyvet? Logikusan, észérvek alapján döntesz vagy a megérzéseidre hagyatkozol? Racionalistának vagy Idealistának tartod magad? Mit gondolsz Hadvezér vagy Bajnok típus vagy? Esetleg Alkotó vagy Ellenőr típus?

    Rengeteg kérdés, amire megvannak a válaszok. Töltsd ki a 72 eldöntendő kérdésből álló MBTI tesztet, s a végén megtudod milyen típus vagy, mik a jellemzőid, milyen munka illik hozzád, milyen vagy a szexualitás terén és milyen típusú személyiség illik hozzád.

    Felkészültél? Akkor irány a teszt és ismerd meg magad még jobban!

Gyakran gondoljuk azt, hogy a szexualitás egy ösztönöktől fűtött program, ami mindenki fejében ugyanúgy fut. A férfi nem tud uralkodni magán, a nő jól kitervelt céllal érkezik mindebbe. Tévedések, félreértések övezik a témát, pedig többek vagyunk, mint ösztönlények!

Értelemmel lehet uralkodni az indulatok és ösztönök lázadása fölött – egy bizonyos határig. S ez a határ nem is olyan alacsony, mint általában hiszik. – Márai Sándor

Divatos manapság az evolúciót mint varázsszót használni, ha a férfiak szexuális viselkedése kerül terítékre. Nemcsak az kap értő bólintást, hogy „a férfi arra van ösztönei alapján programozva, hogy lehetőleg minél többfelé elszórja a magvait”, de néhol még alibiként is használták, mint magyarázatot. Ha ösztönökről beszélünk, az életösztön és a fajfenntartó ösztön a két legfontosabb, hiszen alapesetben senki nem akar meghalni, és a fennmaradást a szaporodás biztosítja. Viszont sem a nő, sem a férfi nem állat, ami/aki az évezredek alatt kicsit okosabb lett és némi kultúrát szedett magára, ha már ott járt. Létezik erkölcs, morál, lelkiismeret (hát még a furdalás!), a következmények elemzése, önuralom is a világon.

Felelőtlenség azt kijelenteni, hogy: „A biztonság a legfontosabb a kapcsolatban, ennek kell alárendelni mindent.”.

Ez is egy gyakran károsnak bizonyuló tévhit ebben az értelmezésben. A túlzott biztonságra törekvés elnyomhatja az egyik fél igényeit, vágyait. Az akaratát végül semmisnek veszi, és lassan szellemmé válik a kapcsolatban. Egy háttérbe szürkült ember a párkapcsolatban az így elért biztonságért cserébe rengeteg mindent feladott, önmagát is beleértve. A helyzet igazi tragikuma az, hogy az egymás felé forduló tiszta kommunikáció, a törődés, a kölcsönösségre törekvés ugyanezt az eredményt hozhatja egy kapcsolatban, de itt nincs szükség áldozatra. Lehet választani és mérlegelni.

Létezik fajfenntartó ösztön, de attól a vélekedéstől a legjobb eltekinteni, hogy csupán ösztönvezérelt, fejlettebb állatok vagyunk. A gondolkodás, a mérlegelés, a belátás és a tanulás mind olyan eszközök, amik nem véletlen, hogy ugrásszerű fejlődést tettek lehetővé az emberiség történetében. Az ösztönei vezérelte férfi ugyanolyan káros tévhit vagy védekezés, mint a biztos fészekre (értsd: anyagi biztonságra) hajtó nő, és nemcsak a gondolkodásunkat minősíti, de mindkét felet lenézi és megalázza.

Egy kapcsolat, legyen szó házasságról, együttélésről, családról vagy barátságról, munkahelyről, időt, energiát és odafigyelést igényel. Az elhanyagolt képességeink, tudásunk, izmaink és egyéb testrészeink ugyanúgy sorvadni kezdenek, mint egy kapcsolat.

És mi a mi saját felelősségünk?

Az, hogy miként vagyunk jelen az adott helyzetben: mennyire vagyunk képesek vállalni a vágyainkat, igényeinket, és ezeket hogyan vagyunk képesek kommunikálni, kifejezni. A másik fél helyett nem fogunk tudni lépni egyet, megvédeni sem vagyunk képesek mindentől, sőt a túlféltés vagy a “ketrecben tartás” a tapasztalatoktól és a fejlődés lehetőségétől is “megóvja” a másikat. Nem mindig könnyű egyensúlyt találni, ahogy a konfliktusok és a krízisek is katalizátorai lehetnek az egyéni és a közös fejlődésnek egyaránt. Kettőn áll a vásár, szoktuk mondani, és ezen semmilyen technika vagy furfang nem változtat.

Mi a helyzet azzal a felvetéssel, hogy a másfelé kacsingatás és a pornónézés normális viselkedés és egy párkapcsolatban törvényszerű?

Mindkét felet érik ingerek, látnak szépet, csinosat, jóképűt és kívánatosat is, ez eddig természetes. A pár tagjain múlik, hogy ez bántja-e a másikat, megengedett-e erről beszélni, zavart okoz a kapcsolatban vagy sem. A pornónézés olyan, mint mézesüveget nyalogatni kívülről? Egy magányos vagy tartósabban egymástól távol levő párnál előfordulhat, hogy ilyen pótszerhez nyúlnak, ahogy az önkielégítés alapvetően egy párkapcsolatban is megmaradhat, akár a közös szexuális együttlétek kiegészítője is lehet. Jó szót ejteni arról is, hogy a pornófilmek rengeteg illúziót használnak annak érdekében, hogy még „jobb” legyen a produkció. A méretek, a teljesítmény, a tempó, a kinek mi a jó kérdése tele van ilyen félreérthető és eltanulható helyzettel, ami nagyon káros lehet a szexuális életre. Ötlet merítésére, közös örömszerzésre használható mindkét eszköz, ha fűszerezni akarja a pár a nemi életét.

Fontos részlet az is, hogy a szexualitás a nőknél azért is hangsúlyosabb és mélyebb kötődést igénylő folyamat, mivel részükről egy gyermekvállalás nagyon komoly testi és lelki „befektetés”, hiszen 9 hónapig nemcsak burkot és védelmet adnak a fejlődő magzatnak, de ennek minden terhét is viselniük kell testileg és lelkileg is.

A kapcsolat folyamatosan igényli az egyensúlyt, a benne élők érdekében. A végletek felé mozdulás vagy nehezen tolerálhatóvá válik egy idő után, vagy fenntarthatatlanná. Nem könnyű a közelség és a távolság egyensúlyban tartása, a romantika és a szenvedély ötvözése. A közös és az egyéni élmények megélése, a bizalom és a szeretet elfogadása és adása mindkét fél felelőssége, és döntés, belátás, tudatos akarat kérdése, ösztönök ide vagy oda.


A képek forrása: mgayle.com, mgayle.com, mgayle.com