Ha úgy gondoljuk, a boldogságra születni kell, vagy csakis a körülményeken múlik, akkor tévedünk. Több beleszólásunk van, mint hisszük!
A diagnosztika és a betegségek, problémák feltárása volt a pszichológia feladata és fókusza mindig is. Mindez a 2000-es évek elején változott meg, amikor a pozitív pszichológia megjelenésével egy új nézőpontot és új irányzatot is kapott. A Csíkszentmihályi Mihály nevével is fémjelzett irányzatot a boldogság, az elégedettség, a kreativitás és ezek elérésének, megőrzésének lehetőségei foglalkoztatják. Felmerül egyfelől, hogy vajon az ide kapcsolódó, eddigi hiedelmeink helyesek-e, és hogy e mellett mit tehetünk egy boldogabb, teljesebb életért.
3. számú mítosz
Valaki vagy eleve boldog, vagy eleve nem
Mintha abból a felfogásból indulnánk ki, hogy valaki vagy boldognak vagy boldogtalannak születik. Létezik egy öröklött rész, amiben olyan alapokat kapunk, amiken nem változtathatunk. A nemünk, a családunk szociális és anyagi háttere, szüleink és rokonaink személyisége (ami ránk is komoly hatással van), gyermek és kamaszkorunk eseményei. Ezek mind befolyásolják azt az összképet, ahogyan a világot, a lehetőségeinket, a képességeinket látjuk. Az öröklött rész azonban még mindig csak a boldogságot befolyásoló tényezők 50%-át teszi ki. Ez nagyon nagy szám, hiszen az egésznek pontosan a fele, de máris változik a kép, ha figyelembe vesszük, hogy 40%-a szándékos tetteken, a hozzáálláson múlik.
Az anyagi jólét és a szépség két olyan kiemelt jellemző még, amik alapján biztos boldogságot feltételezünk. Ezek viszont (hasonlóan az újonnan vett tárgyakhoz) körülmények, melyek nyújthatnak biztonságot, előnyt, és alkalmasint javítanak is boldogságérzetünkön, de a kutatások és a hosszú távú megfigyelések szerint mindösszesen 10% hatással bírnak teljes életünket és boldogságtudatunkat tekintve.
Ez nehezen hihető elsőre, és szemben áll mindazzal, amit hallhatunk, tanultunk, vagy amit a legtöbb ember gondol a témában. Ezért fontos, hogy megnézzük, a körülmények hol vesztik el az erejüket, és miért sokkal (négyszerte) hatásosabb a cselekvés és a hozzáállás, mint a körülményeink.
Életkörülményeink – Az anyagiasság
Az anyagi jólétet alapvető szükségletnek tekintjük életünkben. Itt máris el lehet gondolkodni azon, hogy mit értünk jóléten. Anyagilag nagyon gazdag életet? Alapvető szükségleteket kielégítő életet? Esetleg arra gondolunk, hogy ne kelljen aggódnunk, számolgatnunk, filléreznünk? Nem mindegy, hogy mire vágyunk, ahogyan az sem, hogy milyen anyagi lehetőségekkel rendelkezünk. Vágyaink kielégítése és az újabb célok kitűzése természetes folyamat, de az ebben található anyagi dolgok mégis a már többször említett 10%-ba tartoznak, vagyis ilyen mértékben hatnak boldogságunkra.
Fontos megemlíteni, hogy akiknek az alapszintű szükségletei (biztonság, élelem, fedél) sem elégülnek ki, azok életminőségét és lelki egészségét másképpen befolyásolják a körülmények. Az ő esetükben a körülmények (vagyis az anyagi bázis) változása és javulása ugrásszerűen jobb lehetőségeket és életkörülményeket jelentenek, vagyis más elbírálás alá esnek, mint akik az alapszükségletekben nem szenvednek hiányt.
Az anyagiasság és a boldogság között azért nincsen egyértelmű összefüggés, mert egy megszerzett tárgy, pozíció, fizetés, lakás is csak egy szintet jelöl, melynek megszokása után ismét feljebb törekszünk. Érthető, hogy mindig lehet többre, jobbra vágyni, de alapvetően a több kergetése sosem fog elégedettséget okozni. Mindig lesz egy újabb, jobb, jobbnak tűnő (!) dolog, és ennek fényében a „régi” máris vacakká válik.
Fontos hozzátenni, hogy az anyagi célokban való feljebb törekvés áldozatokat is kíván. Minél többet áldozunk egy jobb fizetésért, vagy akár a megszerzett javak fenntartásáért (mert a fenntartásnak, a színvonalnak is komoly költségei vannak), annál kevesebb lehetőségünk marad az élet más oldalaiban részt venni. A családi és baráti kapcsolatok, a párunkkal együtt töltött idő, pihenés, egy hobbi, a sportolás, utazás, új dolgok felfedezése mind időt igényel, ha részt szeretnénk venni bennük. Ezen tevékenységek (és a lista persze szabadon bővíthető) azok, amelyek színt visznek a hétköznapokba, ahol feltöltődhetünk, alkothatunk, pihenhetünk, vagy épp aktívan megvalósíthatunk terveket, álmokat. De mindezek már nem anyagi szemléletből fakadnak, és a hangsúly az élvezeten, a részvételen van.
A képek forrása: pixabay.com, positivepsychology.org.uk