Barion Pixel

A legfontosabb kérdés, hogy szerethetőnek és értékesnek gondolod-e magad? Életed hátizsákjában mintákat, „programokat”, szűrőket viszel magaddal, és nem mindegy, hogy ezek mit üzennek Neked, Önmagadról, a világról és a többi emberről.

De mindezen belül mi nevezhető normálisnak, és hol esünk túlzásba?

Te is keresed azt az életet, amit már nem a múlt terhei és a jelen akadályai határoznak meg?

Megoldásokat, működő recepteket keresünk és az egész életünket ezekből igyekszünk felépíteni. Időnként azonban kiderül, hogy ami addig hasznosnak bizonyult, mostanra már hátráltat. Ami korábban segített, most ellened dolgozik. Szeretnéd, ha mindez megváltozna?

Vannak olyan kérdések, amik új színben mutatnak meg dolgokat, de egy külső szemlélő nézőpontja is sokat segíthet. Milyen gondolatok kísérik a mindennapjaidat? Hogyan látod a világot és miként viszonyul a környezeted Hozzád?

Milyen témákban segíthetek neked?

A hozzám fordulók olyan problémákkal és kérdésekkel keresnek meg, amelyek az életvezetés, az önismeret vagy a párkapcsolat témaköreibe esnek. Emellett az online tevékenységek (közösségi oldalak, internet, okostelefon, videojátékok) és a mindennapok összefüggéseire is egyre nagyobb fókuszt helyezek, hiszen a digitális világ a hétköznapok szinte minden részébe beszűrődik.

Úgy érzed, lenne miről beszélgetnünk?
Ha kérdésed van,vedd fel velem a kapcsolatot az alábbi elérhetőségeim bármelyikén.

email: kapcsolat@villanyigergo.hu
mobil: +36 70 559-4574

Villányi Gergő vagyok, pszichológiai tanácsadó.

Miért lettem pszichológiai tanácsadó?

Mindig szívesen és kíváncsian hallgattam másokat. Egy idő után észrevettem, hogy egyre többen fordulnak hozzám, akár olyan problémáikkal is, amikről addig még senki mással nem tudtak, vagy nem mertek beszélni. Felelősséget éreztem az ilyen beszélgetések során elhangzott kérdéseim és meglátásaim hatásával kapcsolatban, ezért hamar elkezdtem beleásni magam a pszichológia különböző területeibe. Már a kezdetektől úgy gondoltam, hogy a kölcsönös bizalom kialakulása mellett nagyon fontos, hogy minden beszélgetésben tanulhatunk is egymástól a tapasztalataink, gondolataink és érzéseink révén.

Tovább

Cikkek-Írások

Kíváncsi vagy a Párkapcsolatokkal vagy a Digitális világ okozta problémákkal kapcsolatos írásaimra és arra hogyan látom ezeket a témákat? Érdekelnek Életvezetési megoldások vagy a Kultúra megszállottja vagy? Akkor a Cikkek-Írások bejegyzéseim biztosan érdekesek lesznek számodra!

  • Barátaiddal egy jó buliban töltődsz fel vagy inkább elvonulsz és olvasol egy jó könyvet? Logikusan, észérvek alapján döntesz vagy a megérzéseidre hagyatkozol? Racionalistának vagy Idealistának tartod magad? Mit gondolsz Hadvezér vagy Bajnok típus vagy? Esetleg Alkotó vagy Ellenőr típus?

    Rengeteg kérdés, amire megvannak a válaszok. Töltsd ki a 72 eldöntendő kérdésből álló MBTI tesztet, s a végén megtudod milyen típus vagy, mik a jellemzőid, milyen munka illik hozzád, milyen vagy a szexualitás terén és milyen típusú személyiség illik hozzád.

    Felkészültél? Akkor irány a teszt és ismerd meg magad még jobban!

Egyre nagyobb igény mutatkozik a pszichológiai témák előadásaira, és úgy tűnik, hiába szerveződnek újabb és újabb rendezvények, az érdeklődés töretlen. A Feldmár Intézet nemrég csatlakozott mindehhez a Lehet jobb névre keresztelt sorozattal, ahol a témák, a közönség és az előadók olyan közeget alkotnak, ami túl szeretne mutatni a szokásos „odamegy-meghallgatja-hazamegy” vonalon. Ebből egy a sorban Dr. Almási Kitti Tényleg szeretsz? – Hűtlenség és bizalom a párkapcsolatban című előadása.


Még gyerekcipőben jár a közösség bevonása, de a hétfői párbeszéd több tekintetben is jó élmény volt amellett is, hogy szakemberként más szemmel és füllel figyelek az ehhez hasonló előadásokon. Dr. Almási Kitti szakértője a témájának, nem hiába kérték fel őt, de mindez kevesebbet érne, ha sablonos, általános vagy épp „essünk túl rajta” jellege lenne az egésznek.

Mindenki hűtlenkedik, vagy csak úgy tűnik?

A hűtlenség önmagában hatalmas téma, erős hívó szó. Ha mellétesszük a bizalmat, máris kevésnek tűnik az a 60 perc, amibe bele kell sűríteni. Így jutunk el a kommunikáció, az őszinteség és az érzelmek kérdéséhez. Vajon tényleg kimondjuk azt, amit gondolunk? Klisékből tartjuk fenn a párkapcsolatot? És ezek után meglepődünk, ha halálra unja magát mindkét fél?

Számít, hogy mit mutatunk meg és adunk magunkból. A minőségi idő, az odafigyelés, ahol nem a saját történeteink a fontosak, hanem a másikra vagyunk kíváncsiak alapvető részei egy jól működő kapcsolatnak. Jó más és más helyzetekben és közös programokban találkozni egymással, hiszen újabb vagy ritkábban tapasztalat arcát is láthatjuk a másiknak. Ez erőfeszítést kíván, az érzelmekkel való szembenézés, belemerülés pedig bátorságot. A „sarokba dobott krumplis zsák” módszer, a rálegyintés nem sok jóval kecsegtet.

A hűtlenség egyik felvezető kérdése az volt, hogy mi is számít annak? Ez nemcsak szubjektív, de kapcsolatonként is eltérő lehet. Egy végigmérés? Egy kacér pillantás, elcsattant csók, vagy maga az érzelmi összegabalyodás, netán a szex? Erre magunkban keressük meg a választ. De ha már a bizalomról is esett szó, jó tudni, hogy a túlzott engedékenység, lazaság mögött inkább van megfelelés és a másik elvesztésének a félelme, mint valódi bizalom. A görcsös kapaszkodó hiába tűnik engedékenynek, a végén senki nem jár jól.

Mindez a felelősségről is szól. Tudjuk-e, hogy bántjuk a másikat ezzel, és mégis megtesszük? Jár nekünk? Belefér? Úgysem derül ki? Érzékeny téma ez, mert így vagy úgy, de mindenkit érintett már. A féltékenység egy kirekesztettség, egy olyan burok, amin kívül rekedt az egyik fél. Lehet egy gyerekként átélt minta – mint amilyen az elhagyás, a testvérféltékenység, elhanyagolás, szeretetlenség, tehetetlenség is – dolgozik ilyenkor a mélyben. Az viszont biztos, hogy a negatív érzések dobogósa a féltékenységkor átélt kín. Mert miről is van itt szó? Egy idegen olyan értékessé válik, mint én, vagy még értékesebbé, és mindennek az elképzelése, valósága a féltékenység.

A korabeli dokumentumokból kiderült, hogy a megcsalás a régebbi korokban sem volt kevesebb, legfeljebb annyi változott, hogy a nők is megtehetik. Változott a megítélés és a közvélemény is, ami egyenlőbbé tette a két nemet, és a nők kiszolgáltatottsága olyan képességeket fejlesztett ki, aminek köszönhetően jobb megcsalók lettek a férfiaknál. Aki felhördül ezen, gondolja mellé azt a tényt, hogy évszázadokon átívelő alávetettség és a korlátok kellettek mindehhez, és az önvédelem csiszolta őket ilyenné.

Szeretlek, vagy csak muszáj, hogy legyen valaki mellettem?

A szeretetre megannyi definíciónk van: érezzük, vagy akarjuk, vágyjuk, érteni szeretnénk, közelebb menni vagy épp távolról szemlélni, de ezzel egy másik emberhez is kapcsolódunk, egymás életének részei leszünk. De valóban kit vagy mit is szeretünk? A személyt, a szituációt, az érzést? Nem hiába létezik olyan, hogy a szerelembe szerelmesnek lenni.

Almási Kittit azért is jó hallgatni, mert jól vegyíti az általánosabb témákat a gyöngyszemekkel. Ritkán találkozni például azzal az amúgy fontos ténnyel, hogy a megcsalásnál az ember egy kis hiányterületet pótol általában. Ez lehet a figyelem, a törődés, és leggyakrabban persze a szex. A hiányból habzsolás, töltekezés lesz, és amikor a kapcsolat felbomlik, ott egy új ember, akit alig ismerünk. Hiánypótlásra tökéletes volt, a többi részének a megismerésére, a kapcsolat mélységére már nem jutott idő, így nem csoda, hogy az esetek 80%-ában válás után az új kapcsolat sem marad tartós. Egy hobbi, egy szenvedély is lehet a féltékenység tárgya. Fájó szembenézni azzal a másiknak, hogy a felé táplált lelkesedés már nem olyan, vagy épp, hogy ő nem képes hasonlót megélni az életében. Mindez azonban fel is tölti az egyik felet és azt az energiát a kapcsolatba fogja visszavinni.

A záró kérdéseknél felmerült a monogámia és a poligámia témája is. Van-e előnye egyiknek vagy másiknak, létezik-e olyan, hogy egy emberrel lehetetlenség hosszú távon együtt lenni? Erre nem könnyű választ adni, mert az egyéni különbségek itt is felmerülnek. A nyitott kapcsolatok, vagy a többekkel való együttélés felveti a felszínesség, vagy a mindig lesz egy jobb, kívánatosabb kérdését is. A monogámia alkalmasabb a mélyebb kapcsolat kialakítására, feltételes módban, hiszen nem önmagától történik ott sem mindez. A növény nevelése gyakori szimbólum, hiszen elegendő napfényt, vizet, gondozást, jó táptalajt igényel a kapcsolat is.

Érdekes volt arról hallani, hogy más a két nem kívánatossági görbéje az életkor függvényében. Míg a fiatal férfiak inkább komolytalan és vesztes szerepében vannak, a fiatal nőkre nagyon komoly kereslet és igény van. Az évek múlásával, a 40-es évek közeledtével viszont mindez gyökeresen megváltozik. A nők külsejéhez kapcsolt érdeklődés csökkenőben van, a férfiak viszont ekkorra szereznek elég hatalmat, stabilitást, amitől pont, hogy vonzóbbá válnak. Ezt terápiás történetek, statisztika és élettapasztalat támasztja alá, de persze lehetnek egyedi eltérések.

A bevezető gondolatok, kérdések érezhetően bemelegítés voltak csak a későbbi, mélyebb témákhoz. Mégis a konstrukció nagyon jól működött, hiszen Vízy András remek beszélgetőtárs volt az egész este során. Ráadásul rá több szerep is jutott. Ha a műsorvezetés és a témák felvetésének feladatát látta volna csak el, az is rendben lett volna, de ő mindemellett a laikus hangját, a férfiak kíváncsiságát és a saját érdekes belső dilemmáit is a színpadra hozta. Ez már önmagában egyedi ízt adott az olyan beszélgetésekkel szemben, ahol szinte kizárólag a szakember kapja meg a színpadot. Érthető az a hozzáállás is, hiszen Almási Kittit is élmény hallgatni, de így a hallgatóság kapott egy kis pluszt.

Ez a koncepció mögött húzódó vágy, miszerint mindannyiunkban ott van egy tudás, ott vannak a traumák, a kérdőjelek és a megoldására tett kísérletek, a tapasztalatok is. Hogyan lehet jobb? Együtt gondolkodva, odafigyelve, meghallgatva egymást. Akkor is, ha nehéz. A jobb nem fájdalommentességet jelent, hanem emberibb életet. És ami nagyon fontos: lehetőséget.


A képek forrása: mgayle.com, mgayle.com, mgayle.com