Barion Pixel

Vajon rajtunk múlik? Vagy a másikon? Ha már naponta többször úgyis eszünkbe jut a szex, miért ne legyen hasznos is ezen járatni az agyunkat?

Nagyon gyakran halljuk, hogy a minőség a mennyiség felett áll. Ez az élet nagyon sok területére igaz. Táplálkozásunkban igyekszünk igényesen választani az egészséges, tápláló és finom lehetőségek közül. Egy gondosan összeállított edzésterv sokkal hatékonyabb és hatásában is többet segít, mintha túlzásba visszük a mozgást a túlzott lelkesedés égisze alatt. Ahogy a mindennapjainkban, úgy az ebben részt foglaló szexualitás terén is akadnak csiszolni, fejleszteni való pontok. Hasznos, ha a kezdetektől (például egy új kapcsolat) figyelünk erre, mert a megszokott vagy berögződött apróságok könnyen zűrt okozhatnak. (Zűrt?)

Minőség

Sok feladat kezdődik azzal, hogy képzeljünk el egy ideális napot, hetet, életet, kapcsolatot. Itt tulajdonságok, vágyak, igények kerülnek felsorolásra, átgondolásra. Életünk legfontosabb részeivel kapcsolatban rendelkezünk olyan forgatókönyvekkel, amiket vonzónak, kellemesnek tartunk. A szexualitásban alapvetően adunk és kapunk is. Mindkét oldal függ a partnertől is, hiszen beletartozik a másik megismerésének, felfedezésének és megértésének folyamata is. Minél részletesebb és kifinomultabb egy forgatókönyv, annál nagyobb az esélyünk, hogy apróságokban is harmonikussá tudjuk tenni az együttléteket. Tehát beszélgessünk, merjünk mesélni, fantáziálni.

Megszokások

Egy új kapcsolatnál sok, addig megszokott, berögzült dolog kérdőjeleződik vagy változik meg. Ez abból fakad, hogy a másik (mivel másképp tudta, tette eddig) átlépi a határokat, más módon kezel dolgokat és ezáltal új út, irány nyílhat meg. Ez nem feltétlenül igaz minden kapcsolatra vagy helyzetre. A szerelem állapotában az összeolvadás és a „minden jó” érzése tompíthatja az új hatások nagy részét. Hasonlóképp, ha az egyik fél nagyon alárendelődik a másiknak, az újdonságok egyoldalúan vagy egy fél igényeit tekintve jelenhetnek meg, némiképp kizárólagossá téve a hatások forrását. Nem mindenki kísérletező kedvű, van, akit a megszokott és ismert, kedvelt alapok nyugtatnak meg, és ez rendben is van így. Szerencsés, ha mindenki megtalálja a maga egyensúlyát és azokat a kompromisszumokat, amik még ha félelmetesek is kezdetben, de kíváncsiságot és izgalmat is rejtenek magukban.

Igények és vágyak

A szexuális önismeret már jóval serdülőkor előtt elkezdődik. Sok függ a környezettől, a lehetőségektől, a szülői hatásoktól is. A simogatásra, ölelésre való érzékenység, az érzelmi belemerülés, a biztonságérzet, a feloldódás, ellazulás képessége mind mély gyökerekkel rendelkezik. Emellett a testkép-tudatunk is kialakul, mi tetszik, mi nem, mit tudunk változtatni, és mit nem. Az összehasonlítások, az ideálisnak beállított képek, példák is itt kerülnek mérlegre és dől el, mekkora erejük lesz. Önmagunk megismerése testünk felfedezésével is elkezdődik. Mi esik jól? Milyen intenzitással és hol? Gyorsan vagy lassan? Hol ne érjenek hozzám, de mi az, amit órákig is el tudnék viselni? Hol vagyok érzékeny, hol kevésbé? Megannyi kérdés felmerül és a többségükre régóta tudjuk a választ, ne féljünk hát megosztani a másikkal is, hiszen hasonlóan érdekes felfedezőutat jelenthet az ő teste is nekünk.

Összehangolás

  • Egy romantikus, meghitt esti program hasonlóképp kellemes élmény lehet, mint egy gyengéd ébresztés.
  • Egy apró ajándék elrejtése a másik ruhájában
    (pár kedves szó egy cetlin, apró édesség, hétköznapi tárgy szimbólummá alakítása),
  • közös programok szervezése (akár egy séta vagy teázás),
  • dicséretek, bókok és finom érintések,

mind olyan lehetőség, amivel sokat teszünk a kapcsolat ápolásáért, azonban figyelnünk kell arra is, hogy a minőség és főleg a meghittség rovására mehet a túlzott tökéletességre törekvés. Tanulási, fejlődési folyamat minden új helyzet vagy minden új résztvevő megismerése. Vannak, akik érzékenyebbek az újdonságokra, több idő szükséges számukra feloldódni, megbízni vagy ellazulni. Ez is a lényük része, itt sincs jobb vagy rosszabb. Mindez úgyis változni fog idővel. Fontos, hogy nemcsak testileg, de lelkileg, érzelmileg is jó ismerni a másikat. Kompromisszumok keresése és az ilyen megoldások felé haladás nemcsak a kapcsolatot erősíti, de az erőfeszítések is hasznos tanulsággal járnak mindkét fél számára.


A képek forrása: pixabay.com, pexels.com, cdn.skims.gs