Barion Pixel

A legfontosabb kérdés, hogy szerethetőnek és értékesnek gondolod-e magad? Életed hátizsákjában mintákat, „programokat”, szűrőket viszel magaddal, és nem mindegy, hogy ezek mit üzennek Neked, Önmagadról, a világról és a többi emberről.

De mindezen belül mi nevezhető normálisnak, és hol esünk túlzásba?

Te is keresed azt az életet, amit már nem a múlt terhei és a jelen akadályai határoznak meg?

Megoldásokat, működő recepteket keresünk és az egész életünket ezekből igyekszünk felépíteni. Időnként azonban kiderül, hogy ami addig hasznosnak bizonyult, mostanra már hátráltat. Ami korábban segített, most ellened dolgozik. Szeretnéd, ha mindez megváltozna?

Vannak olyan kérdések, amik új színben mutatnak meg dolgokat, de egy külső szemlélő nézőpontja is sokat segíthet. Milyen gondolatok kísérik a mindennapjaidat? Hogyan látod a világot és miként viszonyul a környezeted Hozzád?

Milyen témákban segíthetek neked?

A hozzám fordulók olyan problémákkal és kérdésekkel keresnek meg, amelyek az életvezetés, az önismeret vagy a párkapcsolat témaköreibe esnek. Emellett az online tevékenységek (közösségi oldalak, internet, okostelefon, videojátékok) és a mindennapok összefüggéseire is egyre nagyobb fókuszt helyezek, hiszen a digitális világ a hétköznapok szinte minden részébe beszűrődik.

Úgy érzed, lenne miről beszélgetnünk?
Ha kérdésed van,vedd fel velem a kapcsolatot az alábbi elérhetőségeim bármelyikén.

email: kapcsolat@villanyigergo.hu
mobil: +36 70 559-4574

Villányi Gergő vagyok, pszichológiai tanácsadó.

Miért lettem pszichológiai tanácsadó?

Mindig szívesen és kíváncsian hallgattam másokat. Egy idő után észrevettem, hogy egyre többen fordulnak hozzám, akár olyan problémáikkal is, amikről addig még senki mással nem tudtak, vagy nem mertek beszélni. Felelősséget éreztem az ilyen beszélgetések során elhangzott kérdéseim és meglátásaim hatásával kapcsolatban, ezért hamar elkezdtem beleásni magam a pszichológia különböző területeibe. Már a kezdetektől úgy gondoltam, hogy a kölcsönös bizalom kialakulása mellett nagyon fontos, hogy minden beszélgetésben tanulhatunk is egymástól a tapasztalataink, gondolataink és érzéseink révén.

Tovább

Cikkek-Írások

Kíváncsi vagy a Párkapcsolatokkal vagy a Digitális világ okozta problémákkal kapcsolatos írásaimra és arra hogyan látom ezeket a témákat? Érdekelnek Életvezetési megoldások vagy a Kultúra megszállottja vagy? Akkor a Cikkek-Írások bejegyzéseim biztosan érdekesek lesznek számodra!

  • Barátaiddal egy jó buliban töltődsz fel vagy inkább elvonulsz és olvasol egy jó könyvet? Logikusan, észérvek alapján döntesz vagy a megérzéseidre hagyatkozol? Racionalistának vagy Idealistának tartod magad? Mit gondolsz Hadvezér vagy Bajnok típus vagy? Esetleg Alkotó vagy Ellenőr típus?

    Rengeteg kérdés, amire megvannak a válaszok. Töltsd ki a 72 eldöntendő kérdésből álló MBTI tesztet, s a végén megtudod milyen típus vagy, mik a jellemzőid, milyen munka illik hozzád, milyen vagy a szexualitás terén és milyen típusú személyiség illik hozzád.

    Felkészültél? Akkor irány a teszt és ismerd meg magad még jobban!

Aminek kezdete van, annak vége is van; szól az ősi bölcsesség. Ez valóban így van, bármire is gondoljunk, de egy párkapcsolatnak lehet egy újabb kezdete, aztán pedig egy még újabb. Felmerül a kérdés, hogy ez vajon tényleg egy újabb kezdet, vagy az, amit a végének láttunk, az valójában mégsem volt az? Ha az a kérdés, hogy megpróbáljuk-e még egyszer, akkor ugyanazt folytatjuk-e vagy sem? Az újrakezdésről megoszlanak a vélemények. Ez érthető is, hiszen egy szétválás komoly önvizsgálatra és belátásra is késztetheti a feleket. Így sok hiba és sérelem kerül a felszínre, amit ha képesek rendezni, akkor valóban másként kezdenek neki a közös jövőnek. Ha viszont nem történik változás, a muszáj és a megszokottság rántja vissza a párt ismét egy kapcsolatba, ott ismét elő fog kerülni a „lecke”. Belefektetett energia nélkül nincsen eredmény sem, és ezt sokszor nem fizikai téren kell egy kapcsolatba invesztálni, ezért megéri a lélek rezdüléseire is érzékennyé válni.

Egy párkapcsolat alapvetően kompromisszumokból épül fel. A hónapokon, éveken át tartó összecsiszolódás általában meghozza a gyümölcsét, a pár kevés konfliktussal és súrlódások nélkül éli egymás mellett az életét. A figyelem és a tisztelet mellett fontos az empátia és a rugalmasság is, valamint hogy a szeretetteljes közegben egyenrangú félként létezzen mindkét fél.

Mindenkinek vannak gyengéi és erősségei, ezekkel jó, ha tisztában van, és hasonlóképp hasznos, ha a párkapcsolaton belül a másikat is ismeri ilyen téren. Ez nem azt jelenti, hogy nem fejlődhet a másik és mindig segítségre szorul, de ettől még a feladatok vagy akár a munka megosztásának is egyik alapja lehet ez. Az összezördülések a legjobb kapcsolatban is előfordulhatnak, mégis sokan megijednek, ha előáll egy ilyen helyzet. Felborul az egyensúly pillanatnyilag, és ez ismeretlen terep vagy félelmetes újdonság lehet. Mégis, ez pont azokat a képességeket teszi próbára, amiket a pár az egymás mellett élés közben együtt fejlesztett ki és tanult meg.

Az, hogy mikor kezd hanyatlani egy párkapcsolat, sokszor alig látható. A kezdeti jelek apróságnak tűnnek, épp rohanni kell, elfelejtődik az egész, és amúgy sem olyan komoly ez, hogy foglalkozzunk vele. Ez sokszor igaz, apróságokon valóban nem érdemes drámázni, de a sok kicsi bizony sokra megy. Lényeges, hogy egyszeri vagy ismétlődő problémáról van-e szó. Egy-egy morcosan odavetett szó vagy sértés nem kellemes, de sokszor akaratlanul is előfordul egy stresszesebb nap vagy hét után. Ha viszont visszatérő és egyre nehezen tolerálható dologról van szó, akkor már jogosan szólal meg a vészcsengő a fejben.

Az elhidegülés leggyakoribb okai a szakirodalom szerint abban keresendők, hogy nem szakítunk időt egymásra, az érzelmek egyfajta automatizmussá alakulnak át (magától értetődővé válik a kapcsolat és benne a másik fél is), és a kommunikáció mennyisége és minősége leromlik a két fél között.

Sokszor hasonlítják a párkapcsolat ápolását a kertészkedéshez, és ez nem véletlen. A növénynek is vannak igényei; ha csak ímmel-ámmal, rendszertelenül kapja meg, akkor a termés vagy a virág is ehhez hasonló lesz. Persze mindent a kertész sem pótolhat, a nap sugarait nem ő irányítja, de árnyékkal, vagy eső híján öntözéssel megadhat olyasmit, amire a növénynek nagy szüksége van, és amiért hálás lesz. A viszonzás pedig az édes gyümölcs, az illatos, színes virág és megannyi más, kellemes kertbéli csoda. A lelkiismeretes „kertész” egy időben gondoskodik a másikról, önmagáról és a kapcsolatról. Bármennyire is nehéz a munkával és feladatokkal teli hét, jó, ha egy gondolat erejéig ez is eszünkbe jut. A sok kicsi jó értelemben is sokra megy.


A képek forrása: haimchar.files.wordpress.com, parablevisions.com