Barion Pixel

A legfontosabb kérdés, hogy szerethetőnek és értékesnek gondolod-e magad? Életed hátizsákjában mintákat, „programokat”, szűrőket viszel magaddal, és nem mindegy, hogy ezek mit üzennek Neked, Önmagadról, a világról és a többi emberről.

De mindezen belül mi nevezhető normálisnak, és hol esünk túlzásba?

Te is keresed azt az életet, amit már nem a múlt terhei és a jelen akadályai határoznak meg?

Megoldásokat, működő recepteket keresünk és az egész életünket ezekből igyekszünk felépíteni. Időnként azonban kiderül, hogy ami addig hasznosnak bizonyult, mostanra már hátráltat. Ami korábban segített, most ellened dolgozik. Szeretnéd, ha mindez megváltozna?

Vannak olyan kérdések, amik új színben mutatnak meg dolgokat, de egy külső szemlélő nézőpontja is sokat segíthet. Milyen gondolatok kísérik a mindennapjaidat? Hogyan látod a világot és miként viszonyul a környezeted Hozzád?

Milyen témákban segíthetek neked?

A hozzám fordulók olyan problémákkal és kérdésekkel keresnek meg, amelyek az életvezetés, az önismeret vagy a párkapcsolat témaköreibe esnek. Emellett az online tevékenységek (közösségi oldalak, internet, okostelefon, videojátékok) és a mindennapok összefüggéseire is egyre nagyobb fókuszt helyezek, hiszen a digitális világ a hétköznapok szinte minden részébe beszűrődik.

Úgy érzed, lenne miről beszélgetnünk?
Ha kérdésed van,vedd fel velem a kapcsolatot az alábbi elérhetőségeim bármelyikén.

email: kapcsolat@villanyigergo.hu
mobil: +36 70 559-4574

Villányi Gergő vagyok, pszichológiai tanácsadó.

Miért lettem pszichológiai tanácsadó?

Mindig szívesen és kíváncsian hallgattam másokat. Egy idő után észrevettem, hogy egyre többen fordulnak hozzám, akár olyan problémáikkal is, amikről addig még senki mással nem tudtak, vagy nem mertek beszélni. Felelősséget éreztem az ilyen beszélgetések során elhangzott kérdéseim és meglátásaim hatásával kapcsolatban, ezért hamar elkezdtem beleásni magam a pszichológia különböző területeibe. Már a kezdetektől úgy gondoltam, hogy a kölcsönös bizalom kialakulása mellett nagyon fontos, hogy minden beszélgetésben tanulhatunk is egymástól a tapasztalataink, gondolataink és érzéseink révén.

Tovább

Cikkek-Írások

Kíváncsi vagy a Párkapcsolatokkal vagy a Digitális világ okozta problémákkal kapcsolatos írásaimra és arra hogyan látom ezeket a témákat? Érdekelnek Életvezetési megoldások vagy a Kultúra megszállottja vagy? Akkor a Cikkek-Írások bejegyzéseim biztosan érdekesek lesznek számodra!

  • Barátaiddal egy jó buliban töltődsz fel vagy inkább elvonulsz és olvasol egy jó könyvet? Logikusan, észérvek alapján döntesz vagy a megérzéseidre hagyatkozol? Racionalistának vagy Idealistának tartod magad? Mit gondolsz Hadvezér vagy Bajnok típus vagy? Esetleg Alkotó vagy Ellenőr típus?

    Rengeteg kérdés, amire megvannak a válaszok. Töltsd ki a 72 eldöntendő kérdésből álló MBTI tesztet, s a végén megtudod milyen típus vagy, mik a jellemzőid, milyen munka illik hozzád, milyen vagy a szexualitás terén és milyen típusú személyiség illik hozzád.

    Felkészültél? Akkor irány a teszt és ismerd meg magad még jobban!

Vannak bevett, jól megtanult mondataink, mondásaink vigasztalás esetére, vagy ha valakit biztatnánk, tartson ki. Segíteni akarunk, a hangnemünk kedves, mosolygunk empatikusan, a másik hátát végigsimítva, kezünket a vállára téve mondjuk ki ezeket a mondatokat. De tényleg jót teszünk mindezzel?

1. „Ami nem öl meg, az megerősít.”

Nietzsche legtöbbet emlegetett mondata ez, ami alapvetően támogatást és egy pozitív jövőképet kellene, hogy adjon. Ha közelebbről megnézzük, akkor viszont azt a feltételezést hordozza magában, hogy minden bántalom, stressz és rossz élmény csakis jó kimenetellel érkezhet az életünkbe. Ráadásul, minél több, annál jobb, hiszen a végén már szuperhősök leszünk, akiknek arcizma se rezdül a nehézségek láttán. Különbözőképp reagálunk a nehézségekre, és az sem mindegy, mikor jutunk el a feldolgozásukig, úgyhogy csak óvatosan bölcselkedjünk.

2. „A boldogság döntés kérdése.”

Friedrich NietzschePersze. És a környezetünk, a születési helyünk, életkörülményeink, hátterünk, erőforrásaink, a minket körülvevő emberek függvénye is. Sonja Lyubomirsky boldogságkutató szerint a boldogságra való képességünk 50%-ban az örökölt háttértől függ, 10%-ban a körülményektől. A fennmaradó 40% a tetteink, a cselekedeteink, választásaink mozgástere. Ez is jelentős rész, de hiba ennyire leegyszerűsíteni az életet, ráadásul a nélkülöző (szülői, szociális, anyagi, érzelmi) háttérrel rendelkező emberek szó szerint kétszeres erőfeszítéssel érhetik csak el azt, amit mások. Úgyhogy a cselekvés és a tettek igazsága mellett jó, ha erre is gondolunk.

3. „Az idő minden sebet begyógyít.”

A probléma ott kezdődik, hogy a veszteségek megélésében és feldolgozásában is különbözőek vagyunk. A mondás ugyanakkor azt feltételezi, hogy egy bizonyos idő után a veszteség vagy a rossz érzés hirtelen megszűnik létezni, és ismét „teljesen egészségesek” leszünk. Ez azt is felveti, hogy úgy gondolhatjuk – vagy azt üzenhetik mások –, hogy most már túl kellett volna lépni a helyzeten, hiszen eltelt a „megfelelő” időmennyiség. A feldolgozásnak is megvan a maga ritmusa és hossza, és ebbe nemcsak maga a veszteség elfogadása, de az általa okozott sebek, következmények is beletartoznak.

4. „Minden okkal történik.”

Empátia vagy szimpátia? (Brené Brown gondolatmenete)Ez a kijelentés akkor működik, ha hasonlóképp gondolkodunk azzal, akinek mondjuk. Annak, aki épp egy kiismerhetetlen, kaotikus és kiszámíthatatlan világban érzi magát, ez csak tovább növeli a zűrzavar érzését, és azt jelzi: ő ráadásul az összefüggések megértésére is alkalmatlan. Pedig gyakran mi sem tudjuk az okokat vagy a hátteret, sőt sokan hajlamosak a rendezett világképhez való ragaszkodás érdekében minden mögött olyan kozmikus méretű összefüggést látni, ami megnyugtatja őket a kiszámíthatatlanság ellenében.

5. „A felhők fölött mindig kék az ég!”

Bármennyire is bátorító és optimista ez a kijelentés, hajlamos elbagatellizálni a bajban levő érzéseit és helyzetét. Viccelődhetünk azzal, hogy télen előfordul, hogy hetekig nem is látunk kék eget, de az azonnali szép jövő helyett sokszor jobb a veszteség fájdalmával vagy a pillanatnyi elkeseredettséggel foglalkozni. Utána eljön az idő, amikor valóban elvonulnak majd a felhők.


A képek forrása: Wikipédia, Youtube

Forrás és ihletmerítés: psychologytoday.com